Rapid București a promovat în Liga 1

Rapid București, una dintre echipele de tradiție ale fotbalului românesc, confruntată cu mari probleme financiare în ultimii ani, și-a asigurat promovarea matematică în Liga 1, după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), formația Academia Cliniceni, într-o partidă din cadrul etapei a 9-a, penultima, a play-off-ului ligii secunde, disputată duminică pe stadionul „Giulești-Valentin Stănescu” din Capitală. Vlăduț Morar a deschis scorul pentru giuleșteni, în finalul primei reprize, cu un șut din interiorul careului (min.44). Academica a restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Liviu Ganea, în minutul 72, însă, bucuria oaspeților a durat mai puțin de un minut, același Vlăduț Morar reușind dubla pentru echipa pregătită de Dan Alexa. Scorul final al întâlnirii a fost stabilit de cehul Ondrej Kusnir, care a marcat cel de-al treilea gol al giuleștenilor, în minutul 84. În urma acestui succes, Rapid s-a distanțat la cinci puncte de ocupanta locului secund în clasament, Dunărea Călărași, învinsă sâmbătă pe teren propriu de Farul Constanța (2-3). Deși pe plan sportiv are promovarea asigurată, echipa bucureșteană are în continuare emoții în legătură cu revenirea pe prima scenă a fotbalului românesc din cauza faptului că FIFA a cerut depunctarea rapidiștilor, ca urmare a unei datorii către jucătorul Rhema Obed.