Rezultat rușinos în primul amical: România – RD Congo 1-1(1-0)

Naționala României nu a reușit să învingă modesta echipă a statului Congo într-un meci amical disputat miercuri seara la Como. S-a incheiat 1-1 după golurile marcate de Nicușor Stanciu, în prima repriza, respectiv Jeremy Bokila, cu trei minute înaintea finalului. Prima ocazie a apărut după doar cinci minute, când Săpunaru a apărut la finalizare în urma unui corner și a trimis cu capul peste poartă. A urmat șutul lui Alibec peste poartă din pasa lui Popa, pentru ca la jumătatea reprizei, căpitanul Chiricheș să reia cu capul într-un adversar dintr-o poziție favorabilă. Deschiderea scorului a venit în minutul 27, după o gravă eroare a unui apărător advers. Stanciu a interceptat și l-a învins pe portarul congolez cu un șut plasat din afara careului. Prima repriză s-a încheiat cu o intervenție neglijentă a portarului Pantilimon, fază care se putea solda cu o lovitură de la 11 metri pentru congolezi. În partea secundă s-a jucat mai deschis spre poartă, iar România a ratat două bune oportunități în minutele 49 și 52. Stanciu a șutat pe jos după o frumoasă fază colectivă, iar Găman nu a prins poarta cu o lovitură de cap în urma unui corner. Congolezii au ieșit și ei mai mult pe atac, iar Bakambu a fost oprit la limita offside-ului în minutul 53. Pantilimon a citit bine o fază în minutul 64 și a ieșit providențial în afara careului, blocându-l pe același atacant de la Villarreal. Cu trei minute înaintea finalului, Congo a dat lovitura pe un contraatac finalizat de Jeremy Bokila fostul jucător de la Petrolul Ploiești. Un meci pe care România l-a avut la discreție, dar tactica economicoasă și jocul mult prea relaxat în multe momente a făcut ca în final să scăpăm printre degete victoria. Echipa de start a României: Pantilimon – Săpunaru, Găman, Chiricheș, Raț – Ropotan, Pintilii – Popa, Stanciu, Chipciu – Alibec.