România, învinsă de Ucraina în penultimul amical înainte de EURO 2016

Naționala de fotbal a României a fost învinsă de formația Ucrainei cu scorul de 4-3 (1-1), duminică seara, pe Stadionul Olimpic din Torino, într-un meci de pregătire pentru EURO 2016. Tricolorii au pierdut lamentabil un meci pe care l-au început bine, dar au încasat trei goluri în primul sfert de oră din repriză secundă, repetând evoluția din partida cu RD Congo (1-1), când au făcut o primă repriză bună și o a doar slabă. Pe finalul partidei de la Torino, România a mai reparat din erorile care și-au lăsat amprenta asupra acestui meci și a pierdut la limită. Gabriel Torje (23), Denis Alibec (75) și Nicolae Stanciu (85) au înscris pentru România, iar Roman Zozulia (44), Aleksandr Zincenko (49), Evgheni Konoplianka (55) și Andrei Iarmolenko (59) au punctat pentru Ucraina. România a ratat egalarea celui mai lung șir de meciuri consecutive fără înfrângere, oprind seria pozitivă la 15 (7 victorii, 8 egaluri), ultimul eșec fiind cel din amicalul cu Algeria, din iunie 2014. Recordul datează din perioada mai 1974 — decembrie 1975, când România a avut 4 victorii și 12 remize. România: 12. Ciprian Tătărușanu — 2. Alexandru Mățel, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 21. Dragoș Grigore, 16. Steliano Filip (3. Răzvan Raț, 46) — 18. Andrei Prepeliță (5. Ovidiu Hoban, 60), 8. Mihai Pintilii — 11. Gabriel Torje (20. Adrian Popa, 70), 17. Lucian Sânmărtean (10. Alexandru Maxim, 58), 19. Bogdan Stancu (14. Nicolae Stanciu, 79) — 13. Claudiu Keșeru (9. Denis Alibec, 58). Selecționer: Anghel Iordănescu.