EURO 2016: Croația – Turcia 1-0 (1-0)

Naționala de fotbal a Croației a învins-o pe cea a Turciei cu scorul de 1-0 (1-0) în meciul care a avut loc duminică pe Parc des Princes din Paris, în Grupa D a EURO 2016. Unicul gol a fost semnat în minutul 41 de Luka Modric, mijlocașul lui Real Madrid, după o execuție foarte spectaculoasă. Dominată tactic și lipsită de sclipiri, incomodată de un adversar care a știut să tragă de timp, Turcia a fost periculoasă în al treilea minut de prelungire, dar Hakan Balta a fost blocat. Cele două echipe s-au întâlnit în sferturile de finală ale EURO 2008, când Turcia s-a calificat în semifinale după lovituri de departajare, în urma unui meci dramatic. Croația a eliminat Turcia într-unul din barajele pentru EURO 2012, cu scorul general de 3-0.