EURO 2016: Polonia – Irlanda de Nord 1-0 (0-0)

Selecționata Poloniei a învins cu scorul de 1-0 (0-0) reprezentativa Irlandei de Nord, duminică la Nisa, într-o partidă din cadrul Grupei C a Campionatului European de fotbal – EURO 2016, condusă de o brigadă de arbitri din România, avându-l la centru pe Ovidiu Hațegan. Polonezii au dominat cu autoritate prima parte a întâlnirii de pe stadionul Allianz Riviera, însă nu au reușit să desfacă „lacătul” apărării nord-irlandeze, în ciuda numeroaselor ocazii pe care le-au avut, cele mai importante fiind cele ale lui Blaszczykowski (min.22), Milik (min.31) și Kapustka (min.39). Irlanda de Nord, care participă în premieră la un turneu final de campionat continental, după ce a mai luat parte anterior la trei Cupe Mondiale (1958, 1982 și 1986), a aliniat o echipă ultra-defensivă, care nu a fost capabilă să amenințe în niciun moment cu adevărat poarta poloneză pe parcursul primei reprize. După pauză, naționala Poloniei a intrat pe teren și mai decisă să tranșeze soarta meciului, reușind deschiderea scorului prin Arkadiusz Milik, care l-a învins pe portarul McGovern cu un șut la fierul ierbii, la capătul unei acțiuni a lui Blaszczykowski (min.51). Milik, atacantul lui Ajax Amsterdam, a înscris cu această ocazie al 10-lea gol în 26 de meciuri disputate în tricoul selecționatei țării sale. Meciul s-a desfășurat într-o atmosferă plăcută, creată de fanii celor două selecționate, care a contrastat cu spectacolul jalnic oferit de suporterii ruși și englezi cu ocazia partidei disputate sâmbătă la Marsilia.