Formula 1: Lewis Hamilton a câștigat MP al Canadei

În plin festival al fotbalului la EURO 2016, duminică s-a disputat Marele Premiu de Formula 1 al Canadei, de la Montreal. Sebastian Vettel, al treilea la start, a pornit excelent din grilă și i-a depășit pe cei doi de la Mercedes, înaintea primului viraj. Lewis Hamilton și Nico Rosberg s-au atins în primul viraj, iar germanul de la Mercedes a ieșit cel mai șifonat, retrogradând pe locul 10. Vettel a condus cursa până în turul 12, când a intrat la boxe să schimbe pe supersofturi. Hamilton a revenit la conducere până la primul său pit stop. Britanicul a schimbat cu softurile pe care avea să le țină până la final. Strategia celor de la Mercedes s-a dovedit câștigătoare în fața calculelor făcute de strategii Ferrari. Vettel a mai intrat o dată la boxe, pentru a „încălța” softurile. Revenit pe pistă la puțin peste șase secunde în urma lui Hamilton, Vettel nu a reușit să-l mai ajungă pe britanic, iar pe final a comis două erori care l-au costat timp prețios. Podiumul a fost compeletat de finlandezul Valtteri Bottas, de la Williams-Mercedes. Max Verstappen, de la Red Bull, s-a apărat exemplar în fața lui Nico Rosberg și a încheiat pe patru. Rosberg a scăpat mașina de sub control la intrarea în ultimul tur și a fost aproape de o coliziune cu olandezul. Rosberg mai păstreaza doar 9 puncte avans în fata lui Hamilton, după cursa din Canada.