EURO 2016: Irlanda – Suedia 1-1 (0-0)

Echipele de fotbal ale Irlandei și Suediei au remizat, 1-1 (0-0), într-un meci disputat luni pe arena Stade de France din Saint-Denis, contând pentru grupa E din cadrul EURO 2016. În prima repriză, irlandezii au ratat deschiderea scorului prin Hendrik, care a trimis mingea în bară în minutul 32. După pauză, irlandezii au marcat primii prin Wes Hoolahan (48). Scandinavii au reușit să egaleze printr-un autogol al fundașului irlandez Ciaran Clark (71), care a trimis în proprie poartă centrarea în cros a lui John Guidetti. La posesie, Suedia a fost în avantaj, cu 53-47 %, dar Irlanda a dominat cu 9-7 la capitolul șuturi la poartă și cu 4-0 la șuturi pe spațiul porții. Cel mai bun om al meciului a fost desemnat irlandezul Wes Hoolahan.