EURO 2016: Slovacia – Rusia 2-1 (2-0)

Naționala de fotbal a Slovaciei o învins-o pe cea a Rusiei cu scorul de 2-1 (2-0), în meciul ce s-a desfășurat miercuri pe stadionul „Pierre Mauroy” din Lille, în Grupa B a EURO 2016. Slovacia a obținut o victorie meritată, prin golurile celor mai tehnici jucători ai săi, Vladimir Weiss (minutul 32) și Marek Hamsik (45), Rusia reușind doar să reducă din handicap în minutul 80, grație lui Denis Glușakov. Chiar dacă a avut emoții în finalul partidei, Slovacia a fost echipa mai bună, în fața unui adversar ce a arătat lacune serioase în toate compartimentele: defensivă nesigură, mijloc fără imaginație, atac ineficient. Trebuie notat faptul că Slovacia a devenit prima echipă care înscrie două goluri în prima repriză la acest Campionat European. Slovacia, debutantă la un turneu final de Campionat European, a obținut primele sale puncte la EURO 2016. În primul său meci din competiția organizată de Franța, Slovacia a fost învinsă de Țara Galilor (1-2). În partida sa de debut, Rusia a smuls in extremis un egal în fața Angliei (1-1). În ultimele meciuri din faza grupelor, Slovacia va întâlni Anglia, iar Rusia va primi replica Țării Galilor. În Grupa B, Țara Galilor și Slovacia au în acest moment lider câte 3 puncte, iar Anglia și Rusia au câte un punct.