EURO 2016: Islanda produce surpriza

Naționala de fotbal a Islandei a produs o mare surpriză la EURO 2016, luni seara, la Nisa, prin victoria cu scorul de 2-1 (2-1) în fața selecționata Angliei și calificarea în premieră în sferturile de finală competiției. Echipa Islandei, debutantă la un turneu final, a reușit o performanță uluitoare și totodată una dintre cele mai mari surprize din ultimii ani. Ragnar Sigurdsson (6) și Kolbeinn Sigthorsson (18) au marcat golurile islandezilor, în timp ce Wayne Rooney (4 — penalty) a marcat golul englezilor, care au dezamăgit din nou. În sferturi, Islanda va întâlni echipa gazdă, Franța, duminică 3 iulie, pe Stade de France. Au evoluat echipele: Anglia: 1. Joe Hart — 2. Kyle Walker, 5. Gary Cahill, 6. Chris Smalling, 3. Danny Rose — 20. Dele Alli, 17. Eric Dier (18. Jack Wilshere, 46), 10. Wayne Rooney (căpitan; 11. Marcus Rashford, 87) — 15. Daniel Sturridge, 9. Harry Kane, 7. Raheem Sterling (11. Jamie Vardy, 60); Islanda: 1. Hannes Halldorsson — 2. Birkir Saevarsson, 14. Kari Arnason, 6. Ragnar Sigurdsson, 23. Ari Skulason — 7. Johann Gudmundsson, 10. Gylfi Sigurdsson, 17. Aron Gunnarsson (căpitan), 8. Birkir Bjarnason — 9. Kolbeinn Sigthorsson (18. Elmar Bjarnason, 77), 15. Jon Dadi Bodvarsson (21. Arnor Ingvi Traustason, 89).