România a ratat calificarea în finala CM de handbal pentru tineret

Selecţionata României a fost învinsă de Danemarca, scor 25-28 (12-14), joi, în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin Under-20 de la Moscova. Pentru România au marcat Cristina Laslo – 8 goluri, Alina Ilie – 6, Anca Polocoşer – 5, Elena Dache – 3, Lorena Ostase – 2, Andreea Taivan – 1. Selecţionata României a fost învinsă de Danemarca, scor 25-28 (12-14), joi, în semifinaleleCampionatului Mondial de handbal feminin Under-20 de la Moscova, şi va juca pentru medaliile de bronz. Tricolorele au ţinut aproape de daneze în primul sfert de oră al meciului, conducând de trei ori, dar apoi Danemarca s-a desprins la două goluri, 9-7 (min. 18), iar la pauză conducea cu 14-12. În finala mică, România va înfrunta Germania, învinsă în cealaltă semifinală de Rusia cu 32-25. Cele două s-au înfruntat şi în grupă, terminând la egalitate, 29-29.