UCL: FC Copenhaga – Astra Giurgiu 3-0 (3-0)

Campioana României, Astra Giurgiu, a pierdut meciul retur disputat miercuri seara, în Danemarca, contra formației FC Copenhaga, din turul al treilea preliminar al UEFA Champions League, și a ratat, astfel, șansa de a se lupta pentru o calificare istorică în grupele prestigioasei competiții continentale. Gazdele s-au impus cu 3-0 (3-0) și cu scorul general de 4-1 s-a calificat în play-off-ul Champions League. Astra își va afla adversara din play-off-ul Europa League vineri, la ora 13.00, în urma tragertii la sorți care va avea loc la sediul UEFA de la Nyon. Cornelius a făcut spectacol și a deschis scorul în minutul 14 cu o lovitură de cap de lângă Stan, iar misiunea Astrei după 1-1 în tur a devenit foarte dificilă. Obligați să înscrie, giurgiuvenii nu au avut consistență în atac și, mai mult, au mai încasat două goluri, în minutul 34 prin Santander după o deviere a lui Fabricio și în al doilea minut de prelungiri prin același Cornelius, tot cu capul, dar de lângă Săpunaru. 3-0 la pauză, scor cu care s-a și încheiat partida după o repriză secundă în care giurgiuvenii s-au zbătut în van, iar danezii nu au mai avut de ce să forțeze. FC Copenhaga se califică, astfel, cu 4-1 la scorul general în play-off-ul Champions League, în timp ce Astra are acum ca obiectiv calificarea în grupele UEFA Europe League după un play-off ce se anunță infernal pentru o trupă ce nu se regăsește încă. FC Copenhaga:Olsen – Ankersen, Zanka, Johansson, Augustinsson – Verbic, Kvist, Delaney, Falk (min. 70 Toutouh) – Santander (min. 83 Kusk), Cornelius (min. 61 Pavlovic); Astra Giurgiu: Silviu Lung Jr. – Săpunaru (min. 76 Florea), Fabricio, Geraldo, Junior Morais – Lovin – Boudjemaa (min. 57 De Amorim), Stan, Boldrin, Teixeira – Daniel Niculae (min. 76 Seto).