JO – Tenis de câmp: Irina Begu părăsește prematur competiția

La capătul unei săptămâni în care a jucat și câștigat finala de la Florianopolis, Irina Begu a fost nevoită să se recunoască învinsă în set decisiv de cea pe care a eliminat-o miercuri în sferturile de finală ale turneului din localitatea din sudul Braziliei. În meciul de luni, la capătul unei partide întrerupte pe alocuri de ploaie, japoneza Nao Hibino (84 WTA) a câștigat cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3 după mai bine de două ore de joc efectiv. Irina a revenit de la 0-4 la 4-4 în primul set, dar a cedat inițiativa pe finalul său. În partea a doua a partidei ea a controlat jocul punând accent pe un joc variat în care a folosit eficient arma serviciului și a obligat-o pe asiatică să greșească din ce în ce mai mult. Efectele efortului depus au fost vizibile în decisiv, unde japoneza a profitat de reculul din jocul Irinei și s-a detașat la 4-1, avantaj ce s-a dovedit a fi decisiv până la final. În această noapte, în proba de simplu feminin va intra și Andreea Mitu din postură de lucky-loser, tenismena clasată pe locul 190 WTA urmând a-i lua locul sârboaicei Jelena Jankovic în partida contra spanioloaicei Garbine Muguruza, locul 4 WTA.