JO – Tenis de masă: Victorii pe linie pentru sportivii români

Elisabeta Samara a intrat direct în turul 2 în competiția olimpică de simplu la tenis de masă și a obținut o primă victorie la zero. Samara a trecut de reprezentanta gazdelor Lin Gui, cu 4-0, pe seturi 11-6, 11-9, 11-3 și 12-10. În turul următor, românca are o misiune dificilă împotriva chinezoaicei Ning Ding. Daniela Dodean Monteiro a ajuns și ea în turul trei, după o victorie cu 4-1 (12-10, 11-9, 11-9, 5-11, 11-8) în fața polonezei de origine chineză Qian Li. Adversara din turul următor a lui Dodean este japoneza Ai Fukuhara. Duminică au intrat în competiția de simplu și băieții, Adrian Crișan și Ovidiu Ionescu obținând calificarea în turul al doilea. Crișan l-a învins pe indianul Kamal Sharath Achanta cu 4-1 și va juca în turul secund contra francezului Emmanuel Lebesson. Ionescu a trecut în primul tur de iranianul Nima Alamian, cu 4-1, și a dispus duminică de Robert Gardos din Austria cu același scor, după ce în setul patru a salvat nu mai puțin de șase mingi de set ale adversarului.