JO – Judo: Corina Căprioriu a ratat medalia de bronz la categoria 57 kg

Judoka română Corina Căprioriu a ratat medalia de bronz la categoria 57 kg, luni, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, după ce a fost învinsă în meciul decisiv de portugheza Telma Monteiro. Vicecampioana olimpică de la Londra a fost surprinsă după 35 de secunde de Monteiro, care a reușit un yuko. Lusitana, la adăpostul acestui avantaj, a făcut un meci obstrucționist, iar Căprioriu nu a reușit să găsească o breșă în apărarea ei. În semifinale, Căprioriu cedase în prelungiri în fața braziliencei Rafaela Silva. Anterior, românca le-a învins pe kosovara Nora Gjakova și pe taiwaneza Lien Chen-Ling. Căprioriu a ocupat în final locul 5, cea mai bună clasare de până acum a unui sportiv român la Jocurile de la Rio. Monica Ungureanu (48 kg) și Andreea Chițu (52 kg) nu au reușit nici ele performanțe la Rio, ocupând locurile 17, respectiv 7.