Brazilia a câștigat, în premieră, titlul olimpic la fotbal masculin

Brazilia este în sărbătoare, după ce naționala masculină de fotbal a cucerit în premieră, sâmbătă noapte, titlul olimpic, după o finală decisa la loviturile de la 11 metri în fața Germaniei. La finalul celor 90 de minute, tabela a arătat 1-1, astfel că s-a intrat în prelungiri, unde Brazilia a fost echipa mai periculoasă și care a trecut mai aproape de gol pe contraatac. S-a ajuns la loteria loviturilor de departajare, Brazilia impunându-se în final cu 5-4. Brazilienii au executat perfect, iar Neymar a închis meciul cu o execuție care îl va plasa în istoria fotbalului. Tot el marcase și  golul Braziliei în timpul regulamentar, în prima repriză, după o lovitură liberă transformată magistral. Max Meyer adusese egalarea pentru Germania în repriza a doua, cu un șut din interiorul careului, la o fază dezvoltata în partea dreapta. Brazilia mai disputase anterior trei finale olimpice, toate pierdute, în 1984, 1988 și 2012.