Simona Halep, eliminată de Angelique Kerber în semifinalele turneului de la Cincinnati

Simona Halep a întâlnit-o, sâmbată seara, pe Angelique Kerber, pentru un loc în finala turneului WTA de la Cincinnati (Ohio). Românca a pierdut întâlnirea cu nr. 2 mondial, scor 3-6, 4-6, ratând astfel intrarea în marea finală. Kerber a dominat începutul meciului și s-a distanțat la 3-1, însă Halep a revenit și a egalat scorul (3-3), înainte ca partida să fie întreruptă de o scurtă repriza de ploaie, la 4-3 în favoarea nemțoaicei. Recunoscută pentru indispoziția pe care o are la astfel de momente de întrerupere, Halep a pierdut rapid primele două game-uri la reluare și implicit setul. Actul al doilea a fost unul dominat de Keber, jucătoare care s-a distanțat la 4-1 cu două break-uri în față. Halep a încercat o revenire spectaculoasă, precum în meciul cu Radwanska din sferturi, dar a ratat de puțin șansa de 4-4. Finalul meciului s-a jucat la cateva mingi și în cele din urmă, balanța a înclinat în favoarea lui Kerber, victorioasă după o oră și jumătate. Kerber va juca în finala de duminică împotriva Karolinei Pliskova din Cehia, cea care a depășit-o pe Garbine Muguruza în cealaltă semifinală. În urma înfrângerii suferite în fața lui Kerber, Simona Halep va coborî începând de săptămâna viitoare pe locul 5 în clasamentul mondial.