Europa League: Astra Giurgiu a detonat ”bomba” la Londra

Campioana României la fotbal, Astra Giurgiu, a reușit o performanță deosebită, eliminând al doilea an consecutiv pe West Ham Uniteddin Europa League. În meciul retur al play-off-ului celei de-a doua competiții continentale, desfășurat joi seat ape Stadionul Olimpic din LOondra,  elevii lui Marius Șumudică s-au impus cu un gol marcat la finalul primei reprize de Teixeira, poate cel mai bun om al meciului. Spunem poate deoarece cu prestația sa magistrală între buturile echipei giurgiuvene, Silviu Lung junior are argumente solide în revendicarea acestui statut. Goalkeeper-ul a avut intervenții decisive în fața lui Calleri în minutele 9, când a ieșit la timp și a lovit balonul înaintea vârfului gazdelor, și 54, când a respins lovitura de cap a acestuia, dar și la duelul unu la unu cu Fletcher din minutul 73 și la lovitura liberă din minutul 76 executată periculos de Valencia. Golul calificării a fost înscris ca urmare a unei recuperări în propria jumătate de teren a lui Săpunaru, fundașul dreapta declanșând un contraatac cu o pasă la Daniel Niculae, care l-a deschis pe Teixeira după ce Alibec a tras după el doi fundași adverși. Brazilianul a venit lansat și l-a executat sec pe Randolph, stabilind scorul final al partidei încă din minutul 45: West Ham United – Astra 0-1 (0-1). Cu 2-1 scor general, giurgiuvenii se alătură Stelei pentru tragerea la sorți de mâine pentru grupele Europa League, Astra fiind plasată în a patra urnă valorică. Au evoluat echipele: West Ham United (antrenor Slaven Bilic): Randolph – Byram, Reid, Ogbonna, Burke (min. 88 Collins) – Nordtveit (min. 46 Valencia) – Tore, Obiang, Kouyate, Antonio – Calleri (min. 61 Fletcher); Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung – Săpunaru, Fabricio, Geraldo, Morais – Ioniţă (min. 75 A. Stan), Lovin (min. 88 Florea), Seto, Teixeira – Alibec, Niculae (min. 58 Oros).