Serena Williams, adversara Simonei Halep în sferturi la US Open

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, liderul mondial, va fi, așa cum era de așteptat, adversara româncei Simona Halep în sferturile de finală ale turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, după ce a învins-o, luni, în optimi, pe kazaha Iaroslava Șvedova, cu 6-2, 6-3. Williams (34 ani), care câștigase și primele patru confruntări cu Șvedova (28 ani, 52 WTA), s-a impus în doar 68 de minute în fața jucătoarei antrenate de românul Victor Ioniță. Serena, care a jucat finale anul acesta la Australian Open și Roland Garros și a câștigat titlul la Wimbledon, o conduce pe Simona Halep cu 7-1 la meciurile directe, singurul succes al reprezentantei noastre venind în 2014, la Turneul Campioanelor, în faza grupelor, cu un neverosimil 6-0, 6-2. Anul acesta cele două s-au înfruntat în sferturi la Indian Wells, Serena impunându-se cu 6-4, 6-3. Serena este în mare formă la US Open, unde nu a pierdut maximum trei ghemuri pe set în cele patru tururi de până acum, dar fără a întâlni adversare de marcă (Ekaterina Makarova, Vania King, Johanna Larsson, Iaroslava Șvedova). Halep a trecut de Kristen Flipkens, Lucie Safarova, Timea Babos și Carla Suarez Navarro, cedând un singur set, în fața unguroaicei Babos. Meciul dintre Serena Williams și Simona Halep se va disputa pe Arena ”Arthur Asche” de la Flashing Meadow din New York miercuri, de la ora 18.00 (ora României) și va putea fi urmărit în direct pe canalul Eurosport 1.