Europa League: Astra Giurgiu – Austria Viena 2-3 (1-2)

Astra a început într-o formulă curajoasă prima partidă a sa din grupa E a Europa League, disputată pe Arena Națională, contra celor de la Austria Viena. Cu cinci jucători ofensivi – Boudjemaa, Daniel Niculae, Budescu, Teixeira și Alibec – Marius Șumudică a încercat să transmită un mesaj echipei adverse, însă Thorsten Fink, fost câștigător al UEFA Champions League cu Bayern Munchen, este obișnuit cu presiunea și s-a bazat pe forța grupului, pe tehnica playmaker-ului Grunwald și pe incisivitatea vârfului de atac Friesenbichler. Ultimul a dat repede frisoane defensivei giurgiuvene după de a pătruns până la linia de fund și l-a întors pe Fabricio, pentru ca apoi să fie faultat de Lung junior și să obțină penalty-ul. Era minutul 15 și Holzhauser a transformat pentru deschiderea scorului, chiar dacă Lung a intuit că va trage în stânga sa. Egalarea a survenit imediat, după numai două minute Alibec înscriind nemarcat din 7 metri după o centrare perfectă din lovitură liberă a lui Budescu. Austriecii au fructificat dominarea în minutul 33 prin Friesenbichler cu o execuție de zile mari, o reluare din voleu de la marginea careului de 16 metri ce a pus balonul cu mâna la vinclu peste un Lung junior pironit la 6 metri. Scorul capătă proporții în minutul 58, Grunwald transformând impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri, balonul intrând în plasă tot în vinclul din stânga lui Lung junior. Nevoiți să se arunce în atac pentru a mai spera la un punct important în economia grupei, elevii lui Marius Șumudică au redus din handicap în minutul 74, când Săpunaru a reluat cu capul mingea centrată cu exteriorul, într-o expresie a calității fotbalistice, de pe partea dreaptă de Budescu. Lucrurile au luat o turnură favorabilă pentru campioana României în minutul 79, Rotpuller fiind eliminat cu cartonaș roșu direct pentru un fault violent la Junior Morais. Două șuturi frumoase, executate de Teixeira și Niculae, și un posibil penalty la contactul dintre Serbest și Alibec au fost ultimele faze importante la poarta austriecilor, care pleacă cu toate cele trei puncte. Astra – Austria Viena 2-3 (1-2), insucces amar pentru giurgiuveni care vor juca etapa viitoare în deplasare la AS Roma. În celălalt meci al grupei E, italienii au terminat la egalitate în deplasare cu Viktoria Plzen, 1-1 cu golurile înscrise în primele 11 minute ale partidei. Astra Giurgiu (antrenor Marius Șumudică): Lung – Săpunaru, Geraldo Alves, Fabricio, Junior Morais – Lovin (min. 46 Seto) – Boudjemaa (min. 76 Florea), D. Niculae (min. 46 Nicoară), Budescu, Teixeira – Alibec; Austria Viena (antrenor Thorsten Fink): Hadzikic – De Paula (min. 37 Larsen), Rotpuller, Filipovic, Salamon – Holzhauser, Grunwald, Serbest – Tajouri-Shardi, Friesenbichler (min. 82 Kayode), F. Pires (min. 62 Venuto).