Europa League: Osmanlispor Ankara – Steaua București 2-0 (0-0)

Un meci de uitat pentru Steaua întâlnirea de la Ankara din prima etapă a grupei L a Europa League. Osmanlispor s-a impus după un meci în care a fost vioara întâi mai ales după eliminarea lui Enache din minutul 45, fundașul dreapta stelist primind cartonașul roșu pentru o lovitură cu capul aplicată lui Ndiaye înainte de executarea unei lovituri libere a echipei bucureștene. Defensiva condusă de Tamaș a dus greul meciului, jucătorii de atac rămânând datori după această partidă. Echipa din capitala Turciei a deschis scorul în minutul 64 dintr-un penalty transformat de Diabate, acordat la intrarea întârziată a lui Tamaș asupra lui Ndiaye, apoi 10 minute mai târziu și-a dublat avantajul prin Umar, cu un șut din 6 metri, de lângă Mitrea, după o centrare bună a lui Tiago Pinto. În zece oameni, elevii lui Laurențiu Reghecampf nu a mai avut putere să pună în pericol poarta adversă, scorul întâlnirii fiind Osmanlispor – Steaua 2-0 (0-0). În celălalt meci al grupei, Villareal – FC Zurich 2-1, echipa spaniolă fiind viitoarea adversară a Stelei, pe 29 septembrie pe Arena Națională. Osmanlispor (antrenor Mustafa Akcay): Karcemarskas – Altinay, Curuksu, Demir, Tiago Pinto – Umar (min. 75 Delarge), Lawal, Cagiran (min. 84 Maher), Regattin – Ndiaye, Diabate (min. 78 Rusescu) Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă – Enache, Tamaş, Moke, Toşca – Bourceanu, Aganovic – Popa, Boldrin (min. 60 Fl. Tănase), De Amorim (min. 67 Jakolis) – Golubovic (min. 46 Mitrea).