Debut cu stângul pentru naționala României în preliminariile CE de fotbal (under 19)

Selecționata României a fost învinsă de Olanda cu scorul de 2-1 (2-1), joi, la Hardenberg (Olanda), la debutul său în Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal pentru juniori Under-19. Tricolorii au deschis scorul prin Adrian Petre (14), dar batavii au întors scorul în finalul primei reprize, când au reușit să marcheze de două ori în decurs de două minute, prin Teun Bijleveld (45) și Javairo Dilrosun (45+1), jucător legitimat la Manchester City. Fiecare echipă a avut câte o bară, România prin Pașcanu (79), iar gazdele prin Dilrosun (90+1). Selecționerul Costel Enache a aliniat echipa: Andrei Udeanu — Tiberiu Căpușă, Alexandru Pașcanu, Denis Ciobotariu, Szabolcs Kilyen — Răzvan Oaidă, Vlad Dragomir — Robert Grecu (Andrei Ciobanu, 67), Ianis Hagi, Florinel Coman — Adrian Petre (Dennis Man, 78). România va juca următorul meci pe 8 octombrie, cu Norvegia, la Hardenberg (16,00, ora României). În turul de elită al competiției se vor califica primele două clasate în cele 13 grupe, precum și cea mai buna ocupantă a poziției a treia.