Rezultate înregistrate în grupa României, în preliminariile CM

În Grupa E, cea a României din preliminariile Cupei Mondiale 2018, s-au jucat marți seara încă două meciuri, Polonia – Armenia 2-1 și Danemarca – Muntenegru 0-1. Polonezii au deschis scorul în minutul 48, după un autogol al Armeniei, dar oaspeții au egalat in minutul 51. Meciul se îndrepta spre un egal, dar un gol al lui Lewandowski la ultimele faze a adus trei puncte prețioase Poloniei. Dacă Polonia termina 1-1 cu Armenia, România ar fi rămas pe locul 2 în Grupa E, cu 5 puncte adunate după egalul cu Kazahstan. În alt meci, Muntenegru a învins pe terenul Danemarcei cu 1-0 și a trecut pe locul 1 în grupă, cu 7 puncte, la egalitate cu Polonia. România va juca pe 11 noiembrie ultimul meci din acest an din preliminarii, la București, cu Polonia. Tricolorii au nevoie de o victorie dacă vor să rămână în cărți cu șanse reale pentru un loc de baraj. Din grupele preliminarii se califică direct la Cupa Mondială 2018 doar locul 1. Opt echipe clasate pe locurile secunde în grupe vor juca un baraj de calificare.