Marius Copil, calificat în optimile turneului de la Antwerp

Tenismanul român Marius Copil a reușit o victorie de senzație în fața portughezului Joao Sousa, numărul 33 mondial, cu 4-6, 6-3, 6-3, marți, în runda inaugurală a turneului ATP de la Antwerp (Belgia), dotat cu premii totale de 566.525 euro. Copil, care luni a împlinit 26 de ani, s-a impus după o oră și 48 de minute în fața favoritului numărul șase al competiției, reușind nouă ași. Arădeanul a revenit în meci după ce a pierdut primul set (4-6) și a reușit să domine jocul în setul secund, pe care l-a câștigat cu 6-3. În decisiv, lusitanul a început cu dreptul, câștigându-și serviciul, dar apoi Copil a egalat și a reușit un break care s-a dovedit decisiv. Românul și-a făcut apoi serviciul constant, salvând și două mingi de break, iar la 5-3 a încheiat meciul pe serviciul adversarului. Marius Copil (198 ATP), venit din calificări, și-a asigurat un cec de 9.650 euro și 32 de puncte ATP. Copil și Sousa (27 ani) sunt la egalitate acum la meciurile directe, 2-2. Portughezul s-a impus în 2010 în calificări la Tunis, cu 6-3, 4-3 (abandon Copil), și în 2013 la Guimaraes, în finală, cu 6-3, 6-0. Copil a obținut prima victorie în 2014, la Stockholm, în primul tur, cu 7-6 (4), 4-6, 6-4. În optimi, Copil va juca împotriva câștigătorului dintre belgianul Steve Darcis (120 ATP) și francezul Benoit Paire (42 ATP).