Monica Niculescu s-a calificat în sferturile turneului de la Luxemburg

Victorie mare obţinută, miercuri, de Monica Niculescu în optimile de finală ale turneului WTA de la Luxemburg, dotat cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari. Niculescu a eliminat-o pe italianca Francesca Schiavone, fosta campioană la Roland Garros, cu 3-6, 7-5, 6-4, la capătul unui meci de două ore şi 36 de minute, după ce la un moment dat a fost condusă cu un set şi 5-2 în actul secund. A fost prima victorie obţinută de Niculescu în faţa lui Schiavone, după ce jucatoarea din Italia se impusese în toate cele patru dispute de până acum. Niculescu va juca în sferturile de finală cu învingătoarea dintre Caroline Wozniacki, a doua favorită a turneului din Marele Ducat, şi Sabine Lisicki din Germania.