CSM Bucureşti s-a calificat în grupele principale ale Ligii Campionilor

CSM București, deținătoarea trofeului, s-a calificat în grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins formația rusă Rostov pe Don cu scorul de 22-20 (10-11), vineri, în penultima etapă din Grupa C a competiției. Campioana Europei a învins în Rusia, pe Rostov Don, şi şi-a asigurat calificarea în grupele principale ale Champions League. Bucureştencele au început slab meciul, iar in primele 15 minute au primit 9 goluri şi au înscris de numai două ori. Gullden a luat însă jocul pe cont propriu, iar campioana României s-a apropiat la un singur gol de adversare până la pauză, 10-11. Bucureştencele s-au întors mult mai motivate de la vestiar, iar Gullden a adus-o pe CSM în avantaj, 12-11. Vicecampioana Rusiei a încercat să revină, însă deținătoarea trofeului s-a apărat exemplar, castigand pe final la 2 goluri. Gullden a marcat 8 goluri pentru bucureştence, care vor întâlni în ultimul meci din grupă FC Midtjylland, duminica, 20 noiembrie. CSM: Grubisic, Ungureanu, Iordache – portari; Gullden 8, Curea, Dache, Ayglon-Saurina 2, Vărzaru, Bazaliu, Brădeanu, Torstensson 1, Martin 6, Manea 2, Niombla, Lobach, Mehmedovic 3.