Alin Tosca(D) de la Steaua incearca sa-si deposteze adversarul joi 20 Octombrie 2016, intr-o partida de Europa League pe care bucurestenii au sustinut-o pe Arena Nationala, impotriva fotbalistilor de la FC Zurich(echipament alb). ALEXANDRU DOBRE/MEDIAFAX FOTO

Europa League: Steaua Bucureşti – Osmanlispor Ankara 2-1 (0-1)

Steaua a învins formația turcă Osmanlispor cu scorul de 2-1 (0-1), joi seara, pe Arena Națională din București, în Grupa L a competiției de fotbal Europa League, și rămâne în cursă pentru calificarea în șaisprezecimile de finală. Steaua s-a impus prin golurile marcate de Marko Momcilovic (68) și Gabriel Tamaș (86), ambele după centrări ale lui Boldrin de pe partea dreaptă, după ce oaspeții deschiseseră scorul prin Badou Ndiaye (30). Gabriel Tamaș a marcat golul victoriei Stelei (86), cu o lovitură de cap la centrarea lui Boldrin de pe partea dreaptă. Steaua a obținut o victorie meritată, după o repriză secundă bună, în care Osmanlispor a făcut pasul înapoi. A fost prima victorie a Stelei în grupele competițiilor europene, după o pauză de mai bine de doi ani. Precedentul succes data din 23 octombrie 2014, acasă, 2-1 cu Rio Ave. Steaua va juca ultimul meci din grupă, decisiv, cu Villarreal, în deplasare, pe 8 decembrie, unde este obligată să câștige.