România şi Ungaria, în finala celei de-a 48-a ediţii a Turneului Carpaţi

Calculele hârtiei au fost respectate, sâmbătă, în semifinalele Turneului Carpaţi, competiţie amicală de tradiţie ajunsă în acest an la cea de-a 48-a ediţie. În Sala Polivalentă din Cluj, România A s-a impus în faţa României B, cu 31-23, mai greu decât o arată scorul, după ce la pauză, tabela a arătat doar 14-13 în favoarea echipei lui Martin Ambros. Tinerele handbaliste pregătite de Ion Crăciun au oferit o replică puternică şi, după 0-3 şi 2-4 în debut, au egalat la şase după 12 minute, pentru a prelua în premieră conducerea în minutul 16, după o reuşită a Biancăi Bazaliu, handbalista lui CSM Bucureşti. Echipa secundă a României a mai condus o dată, la 9-8 în minutul 18, după care tricolorele din echipa principală a ţării noastre s-au desprins la 12-10 şi 14-12. În partea secundă, meciul a rămas în echilibru până în minutul 44, când tabela a arătat un avantaj fragil pentru România A (21-19), pentru ca în ultima jumătate de repriză, terenul să se încline decisiv în favoarea jucătoarelor mai experimentate. În celălalt meci al zilei, Ungaria a învins Olanda B cu 30-26, după ce batavele conduceau la pauză cu 13-12. Duminică, în ziua finalelor, România B întâlneşte Olanda B, de la ora 17:00, după care România şi Ungaria se vor duela cu Trofeul Carpaţi pe masă, de la ora 20:00. Acesta va fi ultimul test pentru echipa noastră înaintea Campionatului European din Suedia, turneu care debutează pe 4 decembrie. (sursa:www.onlinesport.ro)