Alin Tosca(D) de la Steaua incearca sa-si deposteze adversarul joi 20 Octombrie 2016, intr-o partida de Europa League pe care bucurestenii au sustinut-o pe Arena Nationala, impotriva fotbalistilor de la FC Zurich(echipament alb). ALEXANDRU DOBRE/MEDIAFAX FOTO

Steaua Bucureşti a ratat calificarea în „16-zecimile” Europa League

Steaua a trăit cu speranța calificării până în ultima secundă a partidei de la Villareal. O victorie sau un egal cu cel puțin două goluri înscrise pe El Madrigal îi aducea locul secund în grupa L a Europa League și calificarea în primăvara europeană, însă trupa lui Laurențiu Reghecampf a pierdut la limită, chiar dacă a avut ocazia de a egala la ultima fază a meciului. Ca în multe meciuri din acest sezon, roș-albaștrii au jucat două reprize în care au avut o abordare diferită a jocului. Prima repriză a fost una lipsită de acțiuni de poartă din cauza formulei de echipă cu Adi Popa pe post de vârf, ”Motoreta” fiind pierdută între membrii liniei defensive a ”submarinului galben”. La poarta cealaltă Sansone a reușit deschiderea scorului în minutul 15 într-o fază în care l-a învins în doi timpi pe Niță, portarul Stelei reușind într-o primă fază să respingă șutul din careu al vârfului echipei gazdă. Bakambu a avut ocazia să dubleze avantajul pe tabelă în minutul 43, dar Niță și Tamaș au reușit să îndepărteze pericolul. În repriza a doua, introdus de mai puțin de un minut în locul lui Pintilii, Achim se înalță singur la 6 metri de poarta lui Asenjo și reia cu capul în plasă centrarea de pe dreapta trimisă perfect de Tamaș. Mai mult de o jumătate de oră pentru încă un gol, cel al calificării, nu era un obiectiv chiar imposibil de realizat, dar o gafă în apărare la o pasă înapoi a lui Momcilovic pentru Toșca interceptată de Bakambu i-a adus rapid cu picioarele pe pământ. Trigueros a adus gazdele în avantaj cu o execuție de generic în minutul 88 după un contraatac supranumeric, apoi în prelungiri Niță salvează Steaua de la dezastru cu o nouă intervenție miraculoasă în fața lui Soriano. Șansa le putea surâde roș-albaștrilor în ultimele secunde ale meciului, când Trigueros dă o pasă la portar, iar Golubovici este atent, dar nu ajunge să lovească corect mingea și Asenjo își salvează echipa de la eliminare. Așa, partida se încheie Villareal – Steaua 2-1 (1-0), iar Steaua ratează calificarea în primăvara Europa League. (sursa: www.sportclasic.ro)