Învinşi de propriile erori: CSM Politehnica Iaşi – Astra Giurgiu 2-3 (2-1)

CSM Politehnica Iaşi a pierdut la numai trei zile pentru a doua oară consecutiv pe teren propriu, îndreptându-se cu paşi mici, dar siguri, spre matineu. După ce la începutul acestei săptămâni au fost învinşi de CFR Cluj (scor 1-2) în etapa a 25-a, joi seara, elevii lui Eugen Neagoe au cedat din nou în Copou (scor 2-3), de această dată în faţa campioanei, Astra Giurgiu, într-un meci restanţă din etapa a 23-a a Ligii 1. Partida a fost una presărată cu numeroase erori tehnice, patru dintre cele cinci goluri datorându-se erorilor individuale. Scorul a fost deschis de oaspeţi, în minutul 12, atunci când, după o nouă gafă a lui Mihalache, care a degajat neglijent din faţa careului propriu direct în piciorul lui Texteira, acesta l-a lansat excelent apoi pe Daniel Niculae, vârful Astrei neavând de îndeplinit decât o simplă formalitate. Ieşenii egalează în minutul 39, prin Cătălin Ştefănescu, care a speculat foarte bine eroarea lui Piţian, care a trimis neglijent balonul către propria poartă. În minutul 43, Iaşiul preia conducerea pe tabela de marcaj, după ce Andrei Cristea a transformat lovitura de la 11 metri acordată de arbitru, după un fault inutil în careu al lui Fabricio asupra lui Bole. Muştruluiţi serios la vestiare de Marius Şumudică, „astralii” încep în forţă cea de-a doua repriză şi în minutul 57, Săpunaru restabileşte egalitatea pe tabela de marcaj, după ce transformă, la rându-i, o lovitură de la 11 metri, acordată în urma faultului produs de Sato asupra lui Stan. Ieşenii nu-şi revin şi în minutul 72, Texteira stabileşte scorul final, după un şut puternic de la 20 de metri, cu largul concurs al portarului Grahovac. În urma victoriei din Copou, Astra şi-a asigurat calificarea şi din punct de vedere matamatic în play-off, cu o etapă înaintea finalului sezonului regulat. De partea cealalată, CSM Politehnica Iaşi, care în acest an nu a reuşit să acumuleze decât un singur punct din 12 posibile, în urma remizei de la Severin cu Pandurii (scor 1-1) s-a afundat şi mai mult în subsolul clasamentului, devenind într-o singură lună dintr-o posibilă candidată la play-off o    candidată certă la retrogradare. Au evoluat echipele: CSM Politehnica Iaşi: Grahovac – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Sato (min. 77 Ţigănaşu) – Mitic, Răuţă, V. Gheorghe (min. 38 Ciucur), Ştefănescu- Bole, A. Cristea (min. 77 Golubovic); Astra Giurgiu: S. Lung Jr. (min. 46 Iliev) – Stan, Săpunaru, Gerardo – J. Morais – Piţian (min. 59 Balaure), Seto, Lovin – Texteira – Florea. D. Niculare. În etapa viitoare (ultima a sezonului regulat), ieşenii vor întâlni luni, 6 martie, de la ora 18.00, în deplasare, pe FC Voluntari. (E.M.)