Debut cu dreptul în play-out: CSM Politehnica Iaşi – Concordia Chiajna 3-1 (2-0)

CSM Politehnica Iaşi a debutat cu dreptul în turneul play-out al Ligii 1, după ce sâmbătă după amiază a învins în Copou cu scorul de 3-1 (2-0) pe Concordia Chiajna, după o întâlnire în care elevii lui Eugen Neagoe au făcut unul dintre cele mai bune jocuri din acest campionat. În ciuda unei ploi mărunte, care nu a contenit pe întreaga durată a meciului şi a terenului greu, gazdele s-au impus destul de uşor în faţa unei formaţii care era renumită pentru apărarea sigură şi contraatacurile tăioase purtate de rapozii Răducanu, Răsdan şi Ciobanu. Socoteala ilfovenilor de acasă nu s-a potrivit cu cea de pe Stadionul „Emil Alexandrescu”, ieşenii prinzând sâmbătă una dintre zilele lor cele mai faste, în care „zvârlugile” Andrei Cristea şi Lukacs Bole au făcut ce-au vrut cu apărarea oaspeţilor. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 12, după o lovitură liberă executată magistral de Andrei Cristea de la 22 de metri, după un fault obţinut de Golubovic. Peste numai 11 minute, acelaşi Golubovic (în mare poftă de joc sâmbătă) plasează perfect o lovitură de cap în plasa lui Drăghia, după o centrare perfectă de pe partea dreaptă a lui Bole. La numai cinci minute de la reluare, Valentin Alexandru reuşeşte să reducă din handicap, tot după o lovitură cu cap, în urma unei centrări excelente a lui Serediuc. Speranţele elevilor lui Dan Alexa în obţinerea unui rezultat favorabil la Iaşi s-au năruit după numai patru minute, în urma unei noi reuşite de excepţie a lui Andrei Cristea, care a introdus cu capul balonul în poarta oaspeţilor, după o centrare perfectă a lui Ţigănaşu de pe partea stângă. Au evoluat echipele: CSM Politehnica Iași: Grahovac – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănaşu – Bole (min. 68 Ciucur), Răuţă, V. Gheorghe, Ştefănescu (min. 89 Panţîru) – A. Cristea (min. 79 Mitic), Golubovic; Concordia Chiajna: Drăghia – Bărboianu, Albu, Dobrosavlevici, D. Popescu – Serediuc, R. Costin, Herea, Răducanu – Răsdan (min. 61 M. Cristescu), Ciobanu (min. 38 Novacek). În urma victoriei de sâmbătă, CSM Politehnica Iaşi a acumulat 18 puncte şi a urcat pe locul 2 în clasamentul play-out, după Gaz Metan Mediaş (20 p) şi în faţa lui FC Botoşani (16 p). În etapa viitoare, ieşenii vor întâlni luni, 20 martie, de la ora 20.30, în deplasare, pe Pandurii Târgu Jiu. (Edmond MACRI)