Niombla Gnonsiane de la CSM Bucuresti(echipament indigo) incearca sa-si depaseasca adversara, vineri 28 Octombrie 2016, in Sala Polivalenta din Bucuresti, in timpul partidei de Liga Campionilor la handbal feminin, cu formatia Gyori Audi ETO KC din Ungaria. GEORGE FILIP/MEDIAFAX FOTO

CSM Bucureşti – Ferencvaros Budapesta, în sferturile Ligii Campionilor

CSM București a învins în deplasare echipa daneză Team Esbjerg cu scorul de 25-20 (12-7), duminică, în ultimul său meci din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin și va juca în sferturile de finală cu formația maghiară Ferencvaros Budapesta. Campioana Europei a terminat grupa pe locul al treilea și va întâlni formația de pe locul secund în prima grupă, Ferecvaros TC-Rail Cargo Hungaria. Diferența maximă de pe tabelă a fost de opt goluri în favoarea echipei române, 16-8 (35), dar Esbjerg s-a apropiat în câteva rânduri după atacuri tratate cu superficialitate de CSMB. Ecartul a ajuns la doar trei goluri în favoarea echipei din București în minutul 53, 18-21, după cinci atacuri la rând ratate de CSMB, dar campioana României a câștiga fără emoții, cu 25-20. Paula Ungureanu a fost cea mai bună jucătoare a CSM-ului, cu numeroase parade și contraatacuri lansate. În sferturi vor avea loc meciurile FC Midtjylland — Vardar Skopje, CSM București — FTC-Rail Cargo Hungaria, Buducnost Podgorica — Larvik, Metz Handball — Gyori Audi ETO KC, prima manșă urmând să se joace pe terenul echipelor mai slab clasate.