Superliga feminină de fotbal: Victorie de moral pentru CS Navobi Iaşi

CS Navobi Iaşi a învins, sâmbătă, pe teren propriu, pe Vasas Femina Odorheiu Secuiesc cu scorul de 5-2 (1-1), într-o partidă contând pentru etapa a XI-a a Superligii feminine de fotbal, rezultat în urma căruia a urcvat pe locul 5 în clasament. Gazdele au început în forţă partida, având în primele zece minute nu mai puţin de patru mari ocazii de a deschide scorul, prin  Vasile, Nica, Placintă şi din nou Vasile. Scorul a fost deschis în minutul 27 de Benţoiu, după o excelentă combinaţie la care au mai participat Colesnicenco, Vasile şi Nica. Bucuria ieşencelor a fost de scurtă durată, pentru că în minutul 35, Papp reuşeşte egalarea, după un lob perfect peste portăriţa Abălaşei. La reluare, ieşencele par mult mai hotărâre să tranşeze în favoarea lor meciul şi în minutul 51, nou intrata în teren, italianca Dolllorenzo, reuşeşte golul în urma căruia CS Navobi preia conducerea pe tabela de marcaj. Nouă minute mai târziu, Colesnicenco majorează scorul la 3-1. Meciul devine interesant, după ce Papp reduce din handicap (min. 62). Ieşencele ies şi mai mult la atac şi, după bara transversală a lui Vasile, reuşesc să aducă liniştea în tribune, prin două goluri înscrise pe final de meci de Colesnicenco şi americanca Prata, aflată la prima reuşită de când evoluează în Superliga din România. CS Navobi Iaşi a evoluat în formula: Mirela Abălaşei- Monica Benţoiu (min. 88 Alina Butnaru), Iulia Mera, Maria Spînu, Nadejda Vasilica (min. 46 Justine Prata)- Teodora Plăcintă (min. 46 Claudia Dollorenzo), Anca Nina- Elena Răduc (min. 85 Iulia Zamfir), Loredana Nica (min. 75 Diana Petrescu), Nadia Colesnicenco- Ana Maria Vasile. În celelalte meciuri din etapa a XI-a, disputate la sfârşitul săptămânii trecute, s-au înregistrat rezultatele: CFR 1933 Timişoara – Heniu Prundu Bârgăului 1-3, Clubul Sportiv Real Craiova – Independenţa Baia Mare 3-2, CSS Târgovişte – ASA 2013 Târgu Mureş 1-1, Olimpia Cluj – Asociația „Fotbal Club Fair-Play” Bucureşti 5-0. În clasament: 1. Olimpia Cluj – 30 p, 2. CFR 1933 Timişoara – 22 p, 3. ASA 2013 Târgu Mureş – 19 p, 4. Clubul Sportiv Real Craiova – 18 p, 5. CS Navobi Iaşi – 17 p, 6. CSŞ Târgovişte – 14 p, 7. Heniu Prundu Bârgăului – 9 p, 8. Fotbal Club Fair Play – – 9 p, 9. Vasas Femina Odorheiu Secuiesc – 7 p, 10. Independenţa Baia Mare – 7 p. În etapa viitoare, programată sâmbătă, 25 martie, CS Navobi Iaşi va întâlni, în depalsare, formaţia Heniu Prundu Bârgăului. (Edmond MACRI)