Irina Begu, victorie în primul tur al turneului WTA de la Madrid

Irina Begu a deschis seria victoriilor românești la Caja Magica, gazda Mutua Madrid Open, turneul WTA Premier Mandatory cu premii în bani de 5.439.350 EUR al cărui proprietar este Ion Țiriac. Pe ”Estadio Arantxa Sánchez Vicario”, arenă cu 3.000 de locuri, într-un meci dificil contra rusoaicei Elena Vesnina, locul 14 WTA, Irina a fost mai exactă și mai stăpână pe nervii ei și după un joc de o oră și 34 de minute s-a impus cu 6-4, 6-4. Dacă bucureșteanca a făcut diferența în primul set cu un break în ghemul 5, rusoaica a fost cea care a pornit mai bine în setul secund și a câștigat pe serviciul Irinei pentru a se distanța la 3-1. A urmat un ghem disputat câștigat de compatrioata noastră care a consolidat rebreak-ul și a continuat seria bună cu încă trei ghemuri. Un moment de respiro al Irinei i-a adus rusoaicei un ghem alb, dar tricolora nu a avut emoții în închiderea meciului. Ea va juca în turul secund contra învingătoarei dintre Francesca Schiavone, italianca de pe locul 100 WTA beneficiară a unui wild card, și o jucătoare venită din calificări. Duminică vor avea loc meciurile celorlalte trei românce angrenate în proba de simplu: Simona Halep – Kristyna Pliskova (Cehia, 58 WTA), Monica Niculescu – Caroline Wozniacki (Danemarca, 11 WTA) și Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, 16 WTA).