FC Voluntari a câştigat, în premieră, Cupa României

Meciul de pe ”Ilie Oană,” dintre FC Voluntari și Astra Giurgiu, disputat sâmbătă seara la Ploieşti, a respectat statutul de finală prin angajament, dramatism și calitatea jocului. Cupa României a ajuns în cele din urmă în vitrina echipei ilfovene, care a demonstrat încă o dată că numai atunci când crezi în victorie până în ultima clipă zeița Fortuna este alături de tine. Este primul trofeu din istoria scurtă a clubului ilfovean și o încununare a unei perioade la fel de scurte în care Claudiu Niculescu a schimbat fața echipei. În minutul 35, Ioniță ia decizia unei pătrunderi individuale din partea dreaptă către centrul terenului și de la 19 metri execută un șut care l-a învins pe Balauru și a schimbat tabela. Claudiu Niculescu a mutat după pauză și exprimarea echipei ilfovene a început să capete coerență. Abia intrat în teren, Voduț își face simțită prezența în minutul 78, când a deviat cu capul o centrare din corner, iar pe respingerea lui Lung Adrian Bălan trage mult peste transversală de la limita careului mic. Egalarea survine în minutul 83, Marinescu transformând o lovitură de pedeapsă acordată de arbitrul Istvan Kovacs pentru faultul clar al lui Junior Morais la Voduț, ilfovenii fiind aproape de a da lovitura în minutul 89, când Lung junior a scos în corner cu un reflex excepțional balonul șutat de Voduț și deviat de Acsinte. Tot ei sunt echipa mai proaspătă în prelungiri și cu toate că fiecare parte a încercat să înscrie, s-a ajuns la loviturile de departajare. Adrian Bălan deschide ultimul act cu o execuție sigură pe centrul porții, Fabricio îi dă replica cu un șut plasat în dreapta lui Balauru, plecat în partea opusă. Marinescu trimite în stânga lui Lung și face 2-1, după care Săpunaru are o execuție trasă la indigo cu cea a lui Fabricio și egalează. Voduț optează pentru o execuție în forță, Seto trage sus, fără șanse pentru Balauru. Ivanovici trimite o torpilă imparabilă, iar Alexandru Stan execută în dreapta lui Balauru și portarul Voluntariului respinge, apoi Achim înscrie golul ce pune capăt partidei. FC Voluntari – Astra 6-4 (0-1, 1-1) și clubul ilfovean intră în posesia Cupei României. (sursa: www.sportclasic.ro)