Arsenal a câştigat pentru a 13-a oară în istorie Cupa Angliei

Echipa de fotbal Arsenal a câștigat sâmbătă Cupa Angliei, după ce a învins în finala disputată pe stadionul Wembley o altă echipă londoneză, Chelsea, cu scorul de 2-1. Arsenal a deschis scorul foarte rapid, în minutul 4, prin Alexis Sanchez, după o fază controversată, autorul golului atingând mingea cu mâna. Chelsea, câștigătoarea titlului de campioană, a egalat când Diego Costa a finalizat o acțiune colectivă în minutul 76, la opt minute după ce echipa sa a rămas în inferioritate numerică în urma eliminării lui Victor Moses Aaron Ramsey i-a readus aproape imediat în avantaj pe „tunari”, în minutul 79, cu o lovitură de cap, după centrarea lui Olivier Giroud, de-abia introdus pe teren. Arsenal a câștigat a 13-a Cupă a Angliei din istoria sa, nou record, performanță ce mai îndulcește din amărăciunea necalificării în Liga Campionilor, după aproape 20 de ani. Echipa antrenată de Arsene Wenger a încheiat campionatul pe locul 5, tehnicianul francez fiind tot mai contestat în ultimele luni. Arsenal împărțea până acum recordul de victorii în Cupa Angliei cu Manchester United. Pentru „tunari”, șapte dintre aceste Cupe au fost cucerite sub comanda lui Arsene Wenger, cel care s-ar putea despărți acum de formația pe care o antrenează din toamna lui 1996.