CSM Politehnica Iaşi, pentru al doilea an consecutiv campioana play out-ului

CSM Politehnica Iaşi încheie, pentru al doilea sezon consecutiv, pe primul loc în play out, după ce miercuri seara a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu FC Voluntari, proaspăta câştigătoare a Cupei României. Golul gazdelor a fost înscris în minutul 35 de Golubovic, după o pasă în careul mic a lui Bole, însă o contribuţie decisivă la această reuşită a avut-o şi portarul oaspeţilor, Mircea Bornescu, care a scăpat printre degete balonul expediat cu călcâiul de atacantul bosniac. Deşi nu a făcut un joc nemaipomenit, elevii lui Eugen Neagoe şi-au atins obiectivul şi anume clasarea pentru al doilea an consecutiv pe primul loc în clasamentul play out-ului, însă evoluţia lor a lăsat şi de această dată de dorit. FC Voluntari a fost mai mereu echipa activă, dominând uneori destul de clar meciul, asta şi din cauza relaxării gazdelor, care nu au mai contat aproape deloc în atac după reuşita lui Goluvovic. Aşa că golul din minutul 82 al lui Gabriel Deac a venit absolut normal, iar rezultatul final a fost unul echitabil. Deşi obiectivul a fost îndeplinit, fotbaliştii de la CSM Politehnica Iaşi nu au deloc motive de bucurie, aceştia fiind neplătiţi de trei luni. Iar cum datoriile clubului au crescut îngrijorător, iar banii primiţi de la Fundaţia Sportului Ieşean au fost deja cheltuiţi, la fel ca cei din drepturile de televizare, situaţia în Copou nu este deloc roz. De altfel, imediat după meci, Lukacs Bole a recunoscut că partida de miercuri a fost ultima jucată de el în tricoul Iaşiului, maghiarul urmând să evolueze din sezonul viitor cel mai probabil la o formaţie din străinătate. Un discurs asemănător a avut şi Andrei Cristea, jucătorul-emblemă al CSM Poli, care a declarat că o decizie în legătură cu viitorul său va fi luată după terminarea vacanţei. La rândul său, antrenorul Eugen Neagoe a recunoscut că nimeni din conducere nu i-a propus prelungirea contractului cu Iaşiul. În aceste condiţii, este greu de presupus că jucători importanţi ai echipei, care au dus greul în acest campionat, precum Grahovac, Bole, Andrei Cristea sau  Golubovic se vor mai regăsi şi de la anul în lotul alb-albaştrilor. (Edmond MACRI)