Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros

Simona Helep s-a calificat miercuri în semifinalele turneului de la Roland Garros, după ce în sferturi a trecut în trei seturi, 3-6, 7-6, 6-0, de Elina Svitolina (Ucraina). Adversara româncei a început meciul într-un ritm care s-a dovedit prea agresiv pentru Simona, cu lovituri foarte puternice, cărora, în dese rânduri, Simona nu le-a găsit soluții. Svitolina a ajuns repede la 5-0 în primul set și totul curgea în favoarea sa, terminând câștigătoare cu 6-3. Setul 2 a început în aceeași notă, cu o dominare totală a Svitolinei care a ajuns la 5-1 și totul părea pierdut pentru româncă, însă aceasta a găsit resursele necesare pentru a câștiga 5 game-uri la rând, din care 2 pe serviciul adversarei, întorcând balanța în favoarea sa în setul 2, 6-5. În game-ul 12 Simona a avut 4 mingi de set pe care le-a pierdut, astfel că tensiunea a atins cote maxime când s-a ajuns la tie-break, Halep salvând chiar o minge de meci la 6-5 pe serviciul Svitolinei. În cele din urmă Simona și-a păstrat cumpătul și s-a impus cu 8-6 în tie-break. Setul 3 a fost o plimbare în parc pentru Simona, care și-a distrus moral adversara, impunându-se cu un categoric 6-0 și asigurându-și locul în semifinala contra cehoaicei Karolina Pliskova.