România a ratat calificarea la Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia

Naţionala de fotbal a României a fost învinsă sâmbătă seara, la Varşovia, cu scorul de 1-3, de Polonia, în preliminariile Cupei Mondiale din Rusia. Fără gol de la meciul cu Armenia din deplasare, ceea ce înseamnă trei meciuri oficiale, elevii lui Christoph Daum nu au pus prea mult în pericol poarta lui Szczęsny. În schimb, s-au dovedit a fi un real pericol pentru poarta lui Tătărușanu prin cele două penalty-uri provocate de Săpunaru și Toșca. În minutul 28 al primei reprize jucătorul Astrei l-a tras de umăr pe Lewandowski, care a știut să cadă în fața arbitrului francez Ruddy Buquet și i-a oferit acestuia circumstanțele pentru a indica punctul cu var. Atacantul lui Bayern Munchen a transformat cu precizie lovitura de pedeapsă, apoi a fost aproape de a face dubla în minutul 38 când o pasă a lui Mączyński l-a lăsat singur în careu cu Tătărușanu, dar driblingul său este prea scurt și îi permite goalkeeper-ului Fiorentinei să se întindă și să agațe balonul cu mâna. După pauză, la un corner executat perfect în minutul 57 de Zieliński, Lewandowski se înalță dintre Chiricheș și Săpunaru și din 6 metri îl execută pentru a doua oară pe Tătărușanu cu o lovitură de cap. Două minute mai târziu Toșca îl faultează pe Zieliński în careu și Ruddy Buquet dictează un nou penalty pe care și de această dată Lewandowski îl convertește pe tabelă. Intrarea lui Stanciu animă un pic compartimentul ofensiv, primul șut pe poartă al României aparând abia în minutul 76, autor fiind mijlocașul Anderlecht-ului. Un minut mai târziu Stancu pune capăt perioadei de secetă a ofensivei tricolore înscriind cu un șut de la 25 de metri deviat ușor de Thiago Cionek, dar este prea târziu pentru o revenire pe tabelă. Stanciu iese la rampă în minutul 80 cu o acțiune personală încheiată cu un șut la colțul lung care nu prinde cadrul porții, apoi în minutul 88 Hanca trimite din careu puțin pe deasupra porții centrarea lui Toșca din flancul stâng, reluarea arătând că Szczęsny a atins ușor balonul. Partida se încheie cu un alt șut al lui Stancu trimis din interiorul careului peste transversală, astfel încât rezultatul final a fost Polonia – România 3-1 (1-0). A doua înfrângere în fața polonezilor ne lasă pe locul 4 în grupă cu doar 6 puncte și practic fără șansă de a prinde calificarea la turneul final de anul viitor din Rusia. Polonia (selecționer Adam Nawałka): Szczęsny – Piszczek, Pazdan, Cionek, Jędrzejczyk – Błaszczykowski, Mączyński (min. 45 Krychowiak), Linetty (min. 73 Milik), Grosicki – Zieliński (min. 81 Teodorczyk) – Lewandowski; România (selecționer Christoph Daum): Tătăruşanu – Chiricheş, Săpunaru, Toşca – Benzar, Pintilii, R. Marin (min. 79 Hanca), Latovlevici (min. 60 Grozav) – Stancu, Chipciu (min. 60 Stanciu) – Fl. Andone. În celelalte partide disputate sâmbătă în Grupa E a preliminariilor CM: Kazahstan – Danemarca 1-3 şi Muntenegru – Armenia 4-1. În clasamant: 1. Danemarca – 16 p, 2. Muntenegru – 10 p, 3. Danemarca – 10 p, 4. România – 6 p, 5. Armenia – 6 p, 6. Kazahstan – 2 p. Următorul meci al naţionlei României în preliminariile CM va avea loc pe 1 septembrie, acasă, cu Armenia. Până atunci, marţi, 13 iunie, tricolorii vor întâlni, într-o partidă amicală, care se va disputa la Cluj, selecţionata Chile.