CSM Politehnica Iaşi, o nouă remiză albă cu Sheriff Tiraspol, campioana Republicii Moldova

CSM Politehnica Iaşi a încheiat seria meciurilor de verificare susţinute în cadrul stagiului de pregătire pe care l-a efectuat peste Prut. Elevii lui Flavius Stoican au terminat joi după amiază la egalitate, scor 0-0, meciul disputat în compania formaţiei Sheriff Tiraspol, campioana en- titre  a Republicii Moldova. A fost cel de-al doilea test al ieşenlor în compania celor de la Sheriff, încheiat cu acelaşi scor. În prima repriză, Stoican i-a trimis în teren pe : Koselev – Tiago, Mihalache, Eridson, Panțîru -Vremea, Chelaru, Danale, Kizito – Moldovan, Tito. În minutul 25, Kelava a intrat în locul lui Koselev și Dodan în locul lui Chelaru. În actul secund, ieşenii au început partida în formula: Kelava – Bosoi, Moisi, Frăsinescu, Panțîru – Cioinac, Pedro, Platini, Spătaru – Cristea, Boiciuc. În minutul 60 a intrat Axinte în locul lui Kelava. În minutul 85, Chelaru i-a luat locul lui Pedro. În minutul 88, Sonea și Asăvoaie au intrat în locul lui Tiago și Boiciuc. Potrivit site-ului clubului din Copou, ocaziile importante ale meciului au aparținut lui: Danale (min.8), Moldovan (min. 37), Boiciuc (min. 60 și 83) şi Spătaru (min. 77 și 83). Koselev, în min. 5, și Kelava, în min. 32, au avut intervenții foarte bune la ocaziile celor de la Sheriff. Fotbaliştii ieşeni se vor întoarce vineri la Iaşi. Sâmbătă şi duminică, aceştia vor avea liber, urmând să revină la antrenamente luni dimineaţă. Marţi, 4 iulie, de la ora 19.00, pe Stadionul „Emil Alexandrescu”, CSM Politehnica Iaşi o va întâlni, într-o partidă amiacă, pe Ştiinţa Miroslava, recent promovată în Liga a II, urmând ca la sfârşitul săptămânii viitoare, elevii lui Flavius Stoican să mai dispute încîă un joc de verificare, ultimul înaintea începerii campionatului, tot în Copou, cel mai probabil în compania vicecampioanei Ucrainei, formaţia Dinamo Kiev. (E.M.)