Preliminariile Europa League: Dinamo Bucureşti – Athletic Bilbao 1-1 (0-1)

Dinamo București a încheiat la egalitate cu formația spaniolă Athletic Bilbao, scor 1-1 (0-1), meciul care a avut loc joi seara pe Arena Națională din Capitală, în prima manșă a turului al treilea preliminar al Europa League la fotbal. Fundașul Aymeric Laporte a deschis scorul pentru Bilbao în min. 21, în urma unui corner. Rivaldinho a egalat în minutul 54 cu un șut spectaculos de la distanță. După o primă repriză slabă, Dinamo a arătat o mare schimbare în bine, atât în atac, cât și în apărare, și păstrează unele speranțe de a se califica în play-off-ul competiției. Oaspeții au controlat centrul terenului și au construit calm. Deschiderea scorului a venit firesc, când fundașul Aymeric Laporte a finalizat din apropiere în minutul 21, cu o lovitură de cap, la un corner. Rivaldinho, unul din remarcații meciului, a egalat după pauză cu un șut de excepție de la circa 30 de metri. Raul Garcia a fost la un pas să-i aducă din nou în avantaj pe oaspeți (57), apoi Hanca a stopat contraatacul lui Muniain cu prețul unui cartonaș galben (61). Athletic a mai jucat în România, tot pe Arena Națională din București, în 2012, când a pierdut finala Europa League în fața altei echipe spaniole, Atletico Madrid (0-3).
Returul se va disputa pe 3 august, pe arena San Mames din Bilbao. Dinamo: 26. Jaime Penedo — 29. José Romera, 5. Ionuț Nedelcearu, 3. Georgios Katsikas, 7. Steliano Filip (căpitan) — 18. May Mahlangu, 6. Azer Busuladic (9. Rivaldinho, 46) — 4. Sergiu Hanca, 24. Filipe Nascimento (15. Paul Anton, 84) , 20. Diogo Salomao — 17. Adam Nemec (10. Juan Albin, 67); Athletic: 13. Iago Herrerin — 18. Oscar de Marcos, 16. Xabier Etxeita, 4. Aymeric Laporte, 24. Mikel Balenziaga — 21. Mikel Vesga, 7. Benat Etxebarria (17. Mikel Rico, 81) — 14. Markel Susaeta (căpitan; 15. Inigo Lekue, 67), 22. Raul Garcia (19. Sabin Merino, 90), 10. Iker Muniain — 20. Aritz Aduriz. (sursa. www.globalsports.ro)