Viitorul Constanţa, ca şi eliminată din Europa League

Echipa de fotbal FC Viitorul Constanța este ca și eliminată din Europa League, după ce a fost învinsă de formația austriacă FC Red Bull Salzburg cu scorul de 3-1 (3-1), joi seara, la Ovidiu, în prima manșă a play-off-ului competiției. Hee-Chan Hwang (2), Hannes Wolf (29) și Munas Dabbur (31) au marcat pentru oaspeți, în timp ce golul echipei antrenate de Gheorghe Hagi a fost reușit de George Țucudean (7). Campioana României a făcut o primă repriză catastrofală și mai are șanse pur teoretice de a se califica în faza grupelor. Meciul a început practic de la 0-1, oaspeții marcând în al doilea minut de joc, când Hee-Chan Hwang a marcat cu un șut în diagonală, după o eroare a lui Boli. FC Viitorul a egalat destul de rapid (7), când Țucudean a sancționat greșeala fundașului Lainer și poziționarea greșită a portarului Stankovic. Portarul Rîmniceanu a mai salvat două goluri ca și făcute, la reluarea din apropiere a lui Dabbur (77) și la șutul lui Wolf (80). Vînă a testat vigilența lui Stankovic (83), iar Țucudean a ratat ultima ocazie (90+2), șutând cu stângul, milimetric peste transversală. Returul va avea loc pe 24 august, în orașul lui Mozart. (sursa: www.globalsports.ro)