Fotbal: Liverpool – Arsenal 4-0, în campionatul Angliei

Echipa FC Liverpool a învins pe teren propriu, cu scorul de 4-0, formația Arsenal Londra, într-o partidă din cadrul etapei a treia a campionatului de fotbal al Angliei, disputată duminică seara.

Golurile „cormoranilor” au fost marcate de Roberto Firmino 17, Sadio Mane 40, Mohamed Salah 57 și Daniel Sturridge 77.

Într-un alt meci, disputat pe stadionul Wembley din Londra, Tottenham Hospur a fost ținută în șah, 1-1, de Burnley. Tottenham a deschis scorul după pauză, prin Dele Alli (49), însă oaspeții au reușit să egaleze în prelungirile reprizei secunde, prin noua achiziție Chris Wood (90+2).

Alte rezultate:

Duminică
Chelsea Londra — Everton 2-0
Au marcat: Cesc Fabregas 27, Alvaro Morata 40.

West Bromwich Albion — Stoke City 1-1
Au marcat: Jay Rodriguez 61, respectiv Peter Crouch 77.

Sâmbătă
Manchester United — Leicester City 2-0
Au marcat: Marcus Rashford 70, Marouane Fellaini 82.
Manchester United a ratat și un penalty prin Romelu Lukaku 53.

Newcastle United — West Ham United 3-0
Au marcat: Joselu 35, Ciaran Clark 72, Aleksandar Mitrovic 86.

Huddersfield Town — Southampton 0-0

Crystal Palace — Swansea City 0-2
Au marcat: Tammy Abraham 44, Jordan Ayew 48.

Watford — Brighton 0-0
Cartonaș roșu: Miguel Britos (Watford) 24.
Portarul Costel Pantilimon a fost rezervă la oaspeți.

Bournemouth — Manchester City 1-2
Au marcat: Charlie Daniels 13, respectiv Gabriel Jesus 21, Raheem Sterling 90+7.

Manchester United este lider al clasamentului cu maximum de puncte (9), urmată de FC Liverpool, Huddersfield Town și Manchester City, cu câte 7 puncte, Chelsea Londra, 6 puncte, etc.