Fotbal: Serie A – Fiorentina, învinsă pe teren propriu de Sampdoria

Echipa Fiorentina a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de formația Sampdoria Genova, într-o partidă din cadrul etapei a 2-a a campionatului de fotbal al Italiei, disputată duminică.

Oaspeții s-au impus prin golurile marcate în prima repriză de Ginaluca Caprari (min.32) și Fabio Quagliarella (min.35 din penalty). Fiorentina, cu mijlocașul Ianis Hagi pe banca de rezerve, a redus din handicap după pauyă, prin Milan Badelj (min.50).

Într-un alt joc, Lazio Roma, cu fundașul Ștefan Radu integralist, a învins în deplasare, cu 2-1, formația Chievo Verona, prin golurile lui Ciro Immobile (min.11) și Sergej Milinkovic-Savic (min.89): Pentru gazde ap unctat Manuel Pucciarelli (min.34).

Rezultate:

Duminică
AC Milan — Cagliari 2-1
Au marcat: Patrick Cutrone 10, Suso 70, respectiv Joao Pedro 56.

Chievo Verona — Lazio Roma 2-1
Au marcat: Manuel Pucciarelli 34, respectiv Ciro Immobile 11, Sergej Milinkovic-Savic 89.

Fiorentina — Sampdoria 1-2
Au marcat: Milan Badelj 50, respectiv Gianluca Caprari 32, Fabio Quagliarella 35 — penalty.

Crotone — Hellas Verona 0-0
Mijlocașul Adrian Stoian a fost titular la gazde, fiind înlocuit în minutul 68.

SPAL Ferrara — Udinese 3-2
Au marcat: Marco Borriello 25, Manuel Lazzari 53, Luca Rizzo 90+4, respectiv Bram Nuytinck 72, Cyril Thereau 87 — penalty.

SSC Napoli — Atalanta Bergamo 3-1
Au marcat: Piotr Zielinski 56, Dries Mertens 61, Marko Rog 87, respectiv Bryan Cristante 15.
Fundașul Vlad Chiricheș a fost rezervă la gazde.

Torino — Sassuolo 3-0
Au marcat: Andrea Belotti 45, Adem Ljajic 84, Joel Chukwuma Obi 88.

Sâmbătă
AS Roma — Inter Milano 1-3
Au marcat: Edin Dzeko 15, respectiv Mauro Icardi 67, 77, Matias Vecino 87.

Genoa — Juventus Torino 2-4
Au marcat: Miralem Pjanic 1 — autogol, Andrey Galabinov 7 — penalty respectiv, Paulo Dybala 14, 45+4 — penalty, 90+2, Juan Cuadrado 62.

Benevento — Bologna 0-1
A marcat: Godfred Donsah 55.
Atacantul George Pușcaș a fost rezervă la Benevento, fiind introdus pe teren în minutul 56.

Primele locuri în clasament sunt ocupate de Juventus, Inter Milano, Napoli, AC Milan și Sampdoria, cu câte 6 puncte, Torino, SPAL Ferrara, Bologna și Lazio — fiecare cu câte 4 puncte, etc.