Liga I: CSM Poli Iași – ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-2

Nou-promovata ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o în deplasare pe CSM Poli Iași cu scorul de 2-0 (1-0), luni seara, în ultimul meci din etapa a 8-a a Ligii I de fotbal.

Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

Sepsi s-a impus prin dubla lui Claudiu Herea (30, 84), la capătul unui meci dominat copios de echipa ieșeană.

Poli a ratat ocazii clare de gol prin Andrei Cristea (6, 90+5), Jo Santos (8, 12, 15), Kizito (12) și Cătălin Ștefănescu (88). Ieșenii au cerut în câteva rânduri penalty, dar circumstanțe au existat în la o intervenție a lui Cristian Oros la Platini, în prima repriză.

Antrenorul echipei din Copou, Flavius Stoican, a fost trimis în tribune pentru proteste, în minutul 69.

Ieșenii erau neînvinși de trei etape, în care au remizat cu FCSB și Astra (ambele în deplasare) și au învins-o pe Dinamo. Sepsi venea după trei eșecuri consecutive, iar aceasta a fost prima sa victorie în deplasare în Liga I.

CSM Poli Iași — ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-2 (0-1), stadion Emil Alexandrescu — Iași
A marcat: Claudiu Herea (30, 84).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (București); arbitri asistenți: Mircea Mihail Grigoriu (București), Ionuț Marius Bobe (Videle); arbitru de rezervă: Adrian Viorel Cojocaru (Galați)
Observatori: George Ionescu (București) — CCA, Ioan Mironaș (Piatra Neamț) — LPF