România, debut cu stângul în preliminariile FIBA Eurobasket 2017

Reprezentativa de seniori a României a debutat cu o înfrangere în Grupa C a FIBA EuroBasket 2017, “Vulturii” cedând, vineri seară, la Cluj, în fața naționalei Cehiei, cu scorul de 68-83 (22-21, 16-19, 9-22, 21-21). Cu “motoarele” turate la maxim şi cu o defensivă bine aşezată pe teren, baschetbaliştii pregătiţi de Marcel Tenter au avut un prim sfert deosebit, reuşind chiar pe finalul primelor zece minute să închidă tabela la 22-21. Cu Vlad Moldoveanu intr-o forma deosebita si cu Nandor Kuti “jandarm” la impresionantul Satoransky, România a continuat să ridice probleme adversarilor, însă Hruban a găsit soluţii de a aduce în avantaj Cehia la pauză, scor 38-40. La reluare, Satoransky & Co. forţeaza nota în ofensivă, iar soluţiile noastre din atac nu sunt foarte inspirate, astfel că diferenţa de pe tabelă se măreşte în finalul celui de-al treilea sfert, Cehia terminând în avantaj, scor 47-62. Moldoveanu, Paliciuc şi ceilalţi tricolori caută să revină în joc cu disperare, publicul din Polivalentă simte momentul şi devine al şaselea jucător, dar Cehia este o echipă mare şi gestionează foarte bine finalul de meci, obţinând o victorie meritată. Scor final, România – Cehia 68-83, dar diferenţa din final nu reflectă realitatea din teren, “Vulturii” reuşind de multe ori, cu excepţia perioadei nefaste din sfertul al treilea, să joace de la egal la egal cu o adversară redutabilă. În celelalte meciuri din Grupa C, găzduite de Polivalenta din Cluj, s-au înregistrat rezultatele: Croaţia – Ungaria 67-58 şi Spania – Muntenegru 99-60. Sâmbătă, România va întâlni Croaţia, de la ora 20.30 (în direct pe TVR 2). (sursa: sportclasic.ro)