Breaking News

Trei puncte pierdute printre degete: CSM Politehnica Iaşi – ACS Poli Timişoara 1-1 (1-0)

CSM Politehnica Iaşi a pierdut dramatic, duminică seara, două puncte importante în Copou, în întâlnirea cu trupa condusă de Ionuţ Popa, după ce arbitrul Alexandru Tudor le-a anulat gazdelor, nemeritat, în minutul 91+1, un gol perfect valabil, pe motiv de offside. În acel moment, ieşenii conduceau cu 1-0 pe tabela de marcaj, în urma golului înscris în minutul 45+1 de Kizito. în urma unei faze fixe de la colţul careului. Revenind la golul anulat gazdelor, reuşit în min. 91+1 de Tiago, arbitrul Alexandru Tudor, care iniţial a indicat mijlocul terenului, a revenit asupra deciziei, după ce unul dintre tuşieri a considerat că Jo Santos, care a deviat uşor şutul expediat de fundaşul Iaşiului, s-ar fi aflat în offside. La două minute după anularea golului, oaspeţii au reuşit să egaleze prin Şeroni, care a introdus balonul în poarta lui Keleva, după o centrare excelentă de pe partea stângă a lui Mailat. Aşa s-a scris istoria unui meci în care elevii lui Flavius Stoican au fost foarte aproape de a bifa cea de-a patra victorie a sezonului şi a urca pe locul 6 (loc de play off) în clasament. Au evolaut echipele: CSM Politehnica Iaşi: Kelava – Tiago, Frăsinescu, Cioinac, Sin(min. 46 Bădic) – Qaka, Chlearu – Kizito, Pedro Mendes (min. 78 Cisse), Jo Santos – A. Cristea (min. 66 Ştefănescu); ACS Poli Timişoara: Curileac – Ciucur, Melinte, Cânu (min. 30 Bocşan), Ţigănaşu – Artean, Vaşvari – Alex Munteanu, Curjulic (min. 79 Doman), Bârnoi (min. 71 Mailat), Şeroni. În urma acestui rezultat, ieşenii ocupă locul 9 în clasament, după 12 etape, cu 15 puncte. În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va evolua sâmbătă, 30 septembrie, de la ora 18.00, în deplasare, în compania campioanei, formaţia Viitorul Constanţa. (E.M.)