Liga 1: În genunchi în faţa campioanei

CSM Politehnica Iaşi s-a făcut de râs sâmbătă, la Ovidiu, în partida disputată împotriva campioanei, Viitorul Constanţa, piezând cu scorul de 2-5 (1-4), într-un meci în care George Ţucudean a făcut ce a vrut cu apărarea oaspeţilor, înscriind patru goluri şi ratând alte cinci mari ocazii de gol. Viitorul a început tare meciul, gazdele având în primul sfert de oră trei mari ocazii de a deschide scorul, toate irosite însă cu nonşalanţă de George Ţucudean. Fostul jucător al lui Dinamo şi Charlton Athletic s-a revanşat însă în min. 16, când în urma unei centrări perfecte de pe partea stângă a lui Ganea, a reluat frumos cu capul în poarta nefericitului Kelava. După numai două minute, oaspeţii reuşesc să egaleze, prin Platini, la prima acţiune ofensivă la poarta lui Râmniceanu, după o gafă în careu a lui Ţâru. Deşi se părea că meciul va fi unul echilibrat nu a fos deloc aşa, elevii lui Gică Hagi punând din nou stăpînire pe joc, reuşind să înscrie până la pauză de alte trei ori în poarta Iaşiului. Mai întâi, în min. 39 şi 42 prin Ţucudean, care a reuşit,a stfel, hat-trick-ul, şi în min. 45 prin Chiţu. După pauză, ieşenii ies mai curajos la joc, însă cei care înscriu sunt tot gazdele, prin aceleaşi George Ţucudean (min. 52). Nemaiavând nimic de pierdut, oaspeţii ies mai curajos la atac şi în min. 70 reuşesc să reducă din diferenţă, prin Jo Santos. S-a terminat Viitorul Constanţa – CSM Politehnica Iaşi 5-2, însă scorul nu reflectă nici de pe departe superioritatea clară a elevilor lui Hagi, care în acest meci au ratat cât pentru alte trei meciuri. Au evoluat echipele: Viitorul Constanţa: Râmniceanu – D. Lopez, Ţâru, Horj (min. 75 Hodorogea), Ganea – Cicâldău, Mladen (min. 62 Băluţă), Vână, Chiţu, Eric, Ţucudean (min. 62 D, Dumitrescu); CSM Politehnica Iaşi: Kelava – Bosoi, Moisi, Bădic, Sin – Qaka (min. 46 Vremea), Pedro Mendes (min. 80 Panţâru), Kizito, Platini – Jo Santos, Cisse (min. 46 Ştefănescu). În urma acestui rezultat, CSM Politehnica Iaşi a încheiat turul pe locul 10, cu 15 puncte. În etapa viitoare, ieşenii vor întâlni duminică, 14 octombrie, de la ora 19.15, în Copou, pe CS Universitatea Craiova. (Edmond Macri)