Andrei Cristea aduce liniştea în Copou: CSM Poli Iaşi – Concordia Chiajna 3-1 (0-0)

CSM Politehnica Iaşi a reintrat în lupta pentru ocuparea unui loc de play-off la finalul acestui sezon, după ce vineri seara a învins, în Copou, cu scorul de 3-1 (0-0), pe Concordia Chiajna, în urma unei partide în care elevii lui Flavius Stoican au practicat un joc avântat, presărat cu numeroase ocazii de gol la poarta apărată de fostul ieşean Alessandro Caparco. Gazdele au început tare întâlnirea cu ilfovenii, Jo Santos având în minutul 3 prima ocazie de gol, după un şut senzaţional de la 35 de metri, care a trecut puţin peste transversală. În continuare, ieşenii se află la cârma jocului, mai întâi Platini şi din nou Jo Santos ratând alte două bune oportunităţi de a modifica tabela. Prima repriză se încheie cu ocazia uriaşă ratată de Pedro Mendes, care de la doi metri nu reuşeşte să introducă balonul în poartă, după o incursiune foarte bună în careul oaspeţilor a lui Platini. Partea a doua a jocului debutează cum nu se putea mai bine pentru gazde, acelaşi Pedro Mendes răscumpărându-şi în minutul 49 greşeala de la finalul primei reprize, prin perforarea plasei porţii lui Caparco, după o inclursiune în careu şi o pasă de geniu a lui Qaka. Ieşenii zburdă pe teren şi în minutul 61, balonul lovit cu capul de Mihalache din careul oaspeţilor trece de puţin pe lângă transversală. În minutul 67, Platini execută magistral o lovitură liberă laterală de la 20 de metri, balonul fiind catapultat exact sub transversala porţii apărate de nefericitul Caparco. După înscrierea golului, gazdele fac pasul înapoi, lucru de care profită Paul Batin (min. 73), în urma unui carambol produs în careul mic al moldovenilor. Este momentul în care Flavius Stoican schimbă inspirat, introducându-l în teren pe Andrei Cristea, în locul lui Pedro Mendes, fostul golgheter al Iaşiului neavând nevoie decât de câteva zeci de secunde pentru a-şi arăta calităţile de „killer”, acesta executându-l scurt, în min. 90+3, pe acelaşi nefericit Caparco. Iaşiul câştigă clar o partidă pe care a dominat-o în totalitate, în urma acestei victorii, elevii lui Flavius Stoican depunându-şi serios candidatura pentru intrarea, în premieră, în play-off. Au evoluat echipele: CSM Politehnica Iaşi: Kelava – Bădic, Mihalache, Frăsinescu, Sin –  Cioinac, Qaka – Platini (min. 80 Kizito), Pedro Mendes (min. 83 Cristea), Panţîru – Jo Santos (min. 90 Jagodinskis); Concordia Chiajna: Caparco – Patache, Marc, Albu, Fota – Bucşa (min. 79 V. Gheorghe), Deaconu (min. 66 Manasse) – Grădinaru, Bawab, Batin – Bud. În urma acestui succes, ieşenii au urcat pe locul 8 în clasamentul Ligii 1, având acumulate 21 de puncte după 16 etape. În runda următoare, elevii lui Flavius Stoican vor întâlni duminică, 5 noiembrie, de la ora 18.00, în deplasare, pe CFR Cluj. (Edmond Macri)