Încă un pas greşit: CFR Cluj – CSM Politehnica Iaşi 1-0

CSM Politehnica Iaşi a făcut un paş greşit, duminică seara, în Gruia, în tentativa de a se califica în premieră, la sfârşitul acestui sezon, în play-off, după ce a fost învinsă cu scorul de 0-1 (0-0) de formaţia locală CFR, după un meci tensionat, în care oaspeţii au reclamat, la final, prestaţia părtinitoare, în favoarea gazdelor, a arbitrului George Rădulescu. Ardelenii încep în forţă meciul, Cristi Manea având în min. 4 prima ocazie la poarta lui Kelava. Patru minute mai târziu, Platini  pătrunde nestingherit în careul gazdelor, însă este blocat in extremis de Arlauskis. În min. 11, lovitura liberă executată de Hoban de la 25 de metri se opreşte în zidul Iaşiului, după care, în min. 30, Deac are o ocazie rarisimă de a deschide scorul, după o gafă în care a lui Kelava. Şapte minute mai târziu, aflat în careul mic al gazdelor, Ciounac reia cu tibia balonul trimis excelent din corner, de pe partea dreaptă, de Platini, însă Arlauskis este la post. În repriza a doua, elevii lui Dan Petrescu apasă pe acceleraţie, iar ocaziile mari se succed cu repeziciune la poarta lui Kelava. În min. 53, balonul trimis de Omrani d ela marginea careului loveşte transversala, după care, în min. 62, vine golul, reuşit de Deac, după ce, în prealabil, balonul trimis de Păun din Marginea careului, atinsese bara. După gol, meciul este întreprupt timp de cinci minute, din cauza protestelor oaspeţilor, care acuză neacordarea unui aut pentru ei la faza premergătoare înscrierii golului. Antrenorul Iaşiului, Flavius Stoican, este trimis în tribune de arbitru, pentru proteste repetate, iar partida capătă aspecte dramatice, cu oaspeţii atacând în valuri pentru a restabili egalitatea şi cu gazdele baricadându-se în propriul careu, pentru a menţine rezultatul înscris pe tabela de marcaj. Pe contraatac, Cristi Manea este aproape de 2-0 în min. 75, însă balonul trimis de acesta trece milimetric pe lângă poartă. Finalul de meci aparţine oaspeţilor, care în min. 90 au  două ocazii foarte bune de a restabili egalitatea, prin Qaka (şut din interiorul careului, respins de fundaşii gazdelor) şi Mihalache (lovitură cu capul, balonul trecând de puţin peste transversală). Se încheie CFR Cluj – CSM Poli Iaşi 1-0, după un meci în care oaspeţii nu au crezut de la început în şansa lor, deşi au avut în faţă o echipă măcinată de frământări, care nu mai obţinuse victoria de trei etape. Au evoluat echipele: CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Culio, Hoban – Deac, Nistor (min. 84 Djokovic), Păun (min. 67 Rus), Omrani (min. 84 Balde): CSM Poli Iaşi: Kelava – Tiago, Mihalache, Frăsinescu, Bădic – Qaka, Cioinac -Platini, A. Cristea (min. 75 Ştefănescu), Panţâru, Pedro Mendes (min. 69 Cisse). În celelalte meciuri din etapa a XVII-a a Ligii 1, disputate la sfârşitul săptămânii, s-au înregistrat următoarele rezultate: FC Botoşani – FC Voluntari 1-0, Astra Giurgiu – CS Universitatea Craiova 2-2, Viitorul Constanţa – Sepsi Sf. Gheorghe 3-0, Gaz Metan Mediaş – Dinamo 0-3, Steaua – Concordia Chiajna 2-1. Ultima partidă a etapei se va disputa luni, 6 noiembrie, de la ora 20.45, între Juventus Bucureşti şi ACS Politehnica Timişoara. În clasament: 1. FCSB – 38 p, 2. CFR Cluj – 37 p, 3. CSU Craiova – 33 p, 4. FC Botoşani – 31 p, 5. Viitorul – 25 p, 6. Astra – 25 p, 7. Dinamo – 24 p, 8. CSM Poli Iaşi – 21 p, 9. ACS Poli Timişoara – 21 p, 10. FC Voluntari – 20 p, 11. Concordia – 17 p, 12. Sepsi – 11 p, 13. Gaz Metan – 10 p, 14. Juventus – 8 p. Campionatul Ligii 1 se va întrerupe timp de două săptămâni, pentru meciurile amicale pe care naţionala de la disputa cu Turcia şi Olanda. În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va întâlni vineri, 17 noiembrie, de la ora 20.45, în Copou, pe liderul FCSB. (Edmond Macri)