Niombla Gnonsiane de la CSM Bucuresti(echipament indigo) incearca sa-si depaseasca adversara, vineri 28 Octombrie 2016, in Sala Polivalenta din Bucuresti, in timpul partidei de Liga Campionilor la handbal feminin, cu formatia Gyori Audi ETO KC din Ungaria. GEORGE FILIP/MEDIAFAX FOTO

CSM Bucureşti, victorie cu emoţii în faţa lui Krim Ljubljiana

CSM București a învins în deplasare formația slovenă RK Krim Mercator Ljubljana cu scorul de 33-30 (17-16), sâmbătă, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin. CSM București, deja calificată în faza următoare a competiției, nu a făcut un meci prea bun și a comis multe greșeli, cel puțin până în jurul minutului 40, după care a avut o evoluție mai sigură, în condițiile în care are un lot mult mai valoros decât formația slovenă. CSMB a început meciul ca din pușcă și a condus cu 3-0 după mai puțin de cinci minute, dar s-a relaxat și a fost egalată, 4-4, în minutul 9. Campioana României a trecut din nou la conducerea jocului și a refăcut diferența de trei goluri în favoarea sa, 14-11, în minutul 21. Krim a avut o tresărire în ultimele minute și scorul final a fost 33-30 în favoarea campioanei României, care este una din favoritele la câștigarea trofeului. Cele mai bune marcatoare de la CSMB au fost Cristina Neagu, 9 goluri (procentaj), Isabelle Gulden, 6 goluri, Amanda Kurtovic, 5, Iulia Curea și Marit Frafjord, câte 4. Celelalte goluri au fost semnate de Oanea Manea, 2, Aneta Udriștoiu, Bianca Bazaliu și Line Jorgensen, câte un gol. CSMB s-a impus cu 30-18 în meciul tur cu Krim, de la București. CSMB ocupă primul loc în clasamentul grupei, cu 8 puncte.